Doğum Sigortası Nedir? Doğum Sigortası Fiyatları

Sağlık sigortası, çeşitli sağlık sorunlarına karşı güvenceye sahip olmak isteyen herkesin başvuracağı sigorta türüdür. Özel sağlık sigortası yaptırarak siz de farklı hastanelerde uygun şartlarda tedavi olabilirsiniz. Geniş kapsamlı sağlık sigortası, birçok tedaviyi ve özel durumu kapsar. Bu durumlardan biri de hamilelik süreci ve doğumdur. Doğum sigortası sayesinde anne ve baba adayları tedavi ve doğum masraflarını teminat altına alabilir.

 

Dogum Sigortasi

 

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, bireysel sağlık sigortasına ait ek bir teminattır ve kullanıcı talebi doğrultusunda poliçeye eklenir. Doğum sigortası; hamilelik süresince yapılan tetkik ve tahlilleri, rutin kontrolleri, NST ve ikili tarama testi, TORCH taraması, gebeliğe bağlı olarak gelişen komplikasyonlar ve doğumu kapsayan bir sağlık sigortası çeşididir.


Doğum sigortasına dair şartlar, sigorta şirketleri arasında farklılık gösterir. Ancak genel olarak hamilelik döneminde yapılan sağlık kontrolleri ve doğum masraflarını poliçe kapsamında karşılar. Doğum sırasında yaşanabilecek sağlık sorunlarına dair masraflar da doğum sigortası kapsamındadır.

 

Hamilelik ve doğum için yaptırabileceğiniz üç sigorta türü bulunur:
•    Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası
•    Doğum Teminatlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
•    Hamileyken Doğum Sigortası (Bekleme Süresiz Doğum Sigortası)

 

Doğum Sigortasının Avantajları Nelerdir?Doğum sigortası yaptıran kullanıcılar, hamilelik döneminde bu sigortanın sağladığı avantajlardan yararlanabilir. Doğum sigortası yaptırmanın avantajları şöyle sıralanabilir:

•    Anlaşmalı özel hastanelerden birini seçerek doğum sigortasından yararlanabilirsiniz. Masraflarınız poliçeniz kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır.
•    Doğum sigortası yaptırdığınızda sadece doğum değil hamilelik boyunca yapılan kontrol ve ek tetkiklere dair harcamaları da teminat altına alabilirsiniz.
•    Poliçenizde yatarak tedavi yurtdışı teminatı seçmeniz halinde, yurt dışında yapacağınız doğumlarda masraflarınız sigorta şirketi tarafından karşılanır.
•    Hamilelik süreci içerisinde doğum sigortası yaptırmak istemeniz halinde bekleme süresiz doğum sigortası yaptırarak sigorta teminatlarından yararlanabilirsiniz.
•    Özel sağlık sigortasında doğum teminatından yararlanarak dünyaya gelen bebekler mevcut poliçeye dahil edildiklerinde o şirketin bebeği olurlar ve böylelikle doğuştan gelen rahatsızlıkları kapsam altına alınır ve ömür boyu yenileme garantisi hak ederler. 

 

Doğum Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Özel sağlık sigortası kapsamında yer alan doğum sigortası, tüm anne ve baba adaylarını ilgilendiren bir içeriğe sahiptir. Hamilelik sürecinde anne ve baba adayları, anne- bebek sağlığı için sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanmanın yollarını arar. Doğum sigortası bu noktada faydalanılması gereken önemli sigorta türü olarak karşınıza çıkar. Doğum sigortasına dair sıkça sorulan soruları ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Doğum Paketi İçeren Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası her sigortalı için özel olarak düzenlenen bir sigorta türüdür. Bu sayede özel sağlık sigortası yaptırırken teminatları kendiniz belirleyebilirsiniz. Özel sağlık sigortasında limitli ve limitsiz doğum sigortası seçenekleri bulunur. Doğum paketi içeren özel sağlık sigortası kapsamı oldukça geniştir. Bu sigorta kapsamında, hastanede yapılacak kontroller, gebelik sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ve yeni doğan teminatı gibi teminatları ek primle poliçenize ekleyebilirsiniz.


Özel sağlık sigortası doğum paketinden yararlanabilmeniz için sigortanızın hamilelikten önce başlamış olması gerekir. Sigorta şirketleri bu konuda farklı uygulamalar yapabiliyor olsa da genellikle poliçe yapıldıktan bir sene sonra doğum paketini kullanabilirsiniz.

 

Doğum Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri Hangileridir?

Özel sağlık sigortası hizmeti veren pek çok şirket gebelik sigortası hizmeti de sunabilmektedir.  Ancak gebelik sigortasına dair kapsamlar, sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir. dijipol.com’dan alacağınız sigortacılık hizmeti doğrultusunda sizin için en doğru sigorta şirketine ulaşarak doğum sigortası yaptırabilirsiniz. Bu şekilde teminatları belirleyebilir, poliçenizin sınırlarını kendiniz oluşturabilirsiniz.


dijipol.com ile özel sağlık sigortası hizmeti almak istediğinizde Allianz, Anadolu Sigorta, Acıbadem Sigorta, Ak Sigorta, Axa Sigorta, Groupama, Mapfre, Ray Sigorta, Türkiye Sigorta, Sompo Sigorta, HDI Sigorta ve Bereket Sigorta gibi sigorta şirketleri arasından doğum teminatlı sağlık sigortası fiyatlarından sizin için en uygun olanı tercih etme fırsatı bulabilirsiniz

 

Hamileyken Doğum Sigortası Yapılabilir mi?

Sigorta şirketlerinde genel olarak poliçe tarihi itibariyle 1 yıl bekleme süresi bulunur. Bu da, kişinin hamileyken doğum sigortası yaptıramaması anlamına gelir. Ancak sınırlı sayıda sigorta şirketi bekleme süresi olmadan doğum sigortası hizmeti verebilmektedir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum sigortasına sahip olduğunuz hallerde, hamilelik beklemesi süresi özel sağlık sigortası doğum paketine göre daha kısa sürelere sahiptir. Burada bekleme süresi prim oranlarına göre 6 ve 12 ay olarak değişebilir.


Hamileyken Doğum Sigortası, yani bekleme süresiz doğum sigortası yaptırarak hamileliğiniz sırasında sigortanızı başlatabilirsiniz. Bu sigorta türünün diğer hamilelik sigortalarından farkı, bekleme süresi şartının aranmaması ve direkt olarak hamileleri güvence altına almasıdır.

 

Sezaryen Doğum Masraflarını Sigorta Şirketi Karşılar mı?

Sezaryenle yapılan doğum, gebelik sigortası kapsamında yer alır. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasıyla özel sağlık sigortası arasında limit farkı bulunur. Eğer tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi kullanıyorsanız, sezaryen ile doğum masraflarınızın tümü sigorta şirketi tarafından karşılanır. Fakat özel sağlık sigortası doğum paketinden yararlanıyorsanız, sigorta şirketinin belirlediği ya da poliçenize seçmiş olduğunuz doğum paket limiti limit kadar doğum masrafınız karşılanır.


Gebelik sigortası limiti, seçeceğiniz sigorta türüne göre değişiklik gösterir. Özel sağlık sigortası doğum paketini tercih ettiyseniz sizin belirleyeceğiniz teminatlar kapsamında limitli ya da limitsiz doğum sigortaları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Geniş kapsamlı bir sigorta türü olan özel sağlık sigortası, doğum paketi kapsamında hastane kontrolleri, yeni doğan teminatı ve hamilelikte oluşan komplikasyonlarla ilgili masrafları karşılar.


Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketini tercih etmeniz halinde poliçenizde ayakta tedavi teminatını seçmiş olmanız ve doğum paketini alırken hamile olmamanız gerekir. Bu iki şartı sağladığınızda bu doğum paketi kapsamında yer alabilirsiniz. Bu paket, hamilelik sırasında yapılan rutin kontroller ve doğum masraflarını kapsar.


Hamileyken Doğum Sigortası kapsamında olmanız halinde ise bekleme süresi olmaksızın doğum ve gebelik sürecinde yapılan kontrollerin masraflarını teminat altına alabilirsiniz.
Doğum sigortası yurtdışı teminatı kapsamında, farklı bir ülkede doğumun gerçekleşmesi durumunda doğum masraflarını sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bunun için poliçede yatarak yurt dışı teminatını seçmiş olmanız gerekir. Yurt dışında yapacağınız doğumun masrafları oradaki sağlık kurumunun belirlediği limitler doğrultusunda karşılanır.


Doğum Sigortasını Kullanabileceğiniz Hastaneler Hangileridir?

Anlaşmalı hastaneler, sahip olduğunuz doğum sigortası paketinin hangi sağlık sigortası türüne bağlı olduğuna göre farklılık gösterir. Özel sağlık sigortası gebelik paketi sahibiyseniz Liv Hospital, Amerikan Hastanesi, Acıbadem Sağlık Grubu, Memorial Sağlık Grubu ve anlaşmalı diğer özel hastanelerde doğum sigortanızdan yararlanabilirsiniz.


Doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olmanız halinde Kolan Hastanesi, Medicana Hastanesi, Medipol Hastanesi, Türkiye hastanesi, Medical Park Hastaneler Grubu ve diğer anlaşmalı has,tanelerde sigortanızı kullanabilirsiniz.


Bekleme süresiz doğum sigortası kapsamında olmanız halinde ise, Medical Park Hastaneler Grubu ve Medicana Hastanesi gibi anlaşmalı kurumlarda doğum sigortasından faydalanabilirsiniz.

 

Hamilelik Sigortası Fiyatları Nelerdir?

Doğum hamilelik sigortası fiyatları sigorta şirketlerine ve poliçenize göre farklılık gösterir. Seçeceğiniz doğum paketi ve varsa ek teminatlar, sigorta fiyatlarını doğrudan etkiler. Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi, rutin kontroller ve doğum gibi temel teminatları içerirken özel sağlık sigortası doğum paketi, geniş içeriği ile seçtiğiniz teminatlara bağlı olarak farklı fiyat aralığına sahip olabilir.

 

Dijipol.com’da 30 Farklı Sigorta Şirketinden Teklif Alın!

dijipol.com, farklı sigorta şirketlerini ihtiyacınız doğrultusunda karşılaştırarak size uygun olanı seçmenize yarayan bir dijital sigortacılık platformudur. Doğum sigortası olmak üzere her türlü sağlık ve diğer sigorta türlerinden Dijipol.com aracılığıyla yararlanabilmeniz mümkün. Siz de hamilelik sürecinde ve doğumda oluşan masraflarınızı teminat altına almak için Dijipol.com’da 30 farklı sigorta şirketinden teklif alarak sigortacılık hizmetlerinden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Benzer İçerikler