Hasar Talep Başvurusu

Poliçe Branşı
TC Kimlik Numarası / Vergi Numarası
Poliçe Numarası
Telefon Numarası
E-posta adresiniz
Mesaj Kutusu
Eklentiler

Buraya Sürükle Bırak Yapabilirsiniz

Sigortalının kendisini ve aracını maddi güvence altına almak adına yaptırdığı kasko sigortasında birçok indirim oranı bulunabilmektedir. Bunlardan en fazla prim ödemesini etkileyen indirim oranı ise hasarsızlık indirimidir. 
Kaskosu olan bir sürücünün aracını kullandığı 1 yıl içerisinde poliçesinde hiçbir hasar olmaması durumunda, sigortasını yenilerken kasko hasarsızlık indirim hakkı kazanmaktadır. Sigortalı sürücü hasarsız olarak aracını ne kadar uzun süre kullanırsa kasko hasarsızlık indirimi de o kadar artacaktır. Kasko hasarsızlık indirim oranlarına etki eden bir diğer unsurlar; araç yaşı, marka, model ve kasko değer listesinde ki değeridir.
Kasko hasarsızlık indirimi her ne kadar kasko sigortası ürünü ile bütünleşmiş olsa da farklı sigorta poliçelerinde de görülebilmektedir. Trafik sigortası için hasarsızlık indirimi ve konut sigortası için hasarsızlık indirimi de uygulanmaktadır. 

 

 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Kadar Geçerli?

 

Kasko hasarsızlık indirimi isminden de anlaşılacağı gibi hasarsız devam eden ve sigortalı olunan süre boyunca geçerliliğini korumakta yani hasar oluşmadığı sürece devam etmektedir. Sigorta şirketlerinin hasardan kastını ise şu şekilde açıklamak mümkün; bir araçla kaza yaşandığı anda kusur karşı tarafta ise hasarsızlık indiriminizi bozulmamaktadır. 
Kasko hasarsızlık indirimini bozan bir diğer etken ise kasko sigortası poliçesinin yenilenmemesidir. 30 gün içerisinde yenilenmeyen poliçelerde kasko hasarsızlık indiriminiz bozulmaktadır. (30 günlük süre sigorta şirketlerinin genel olarak kullandığı süredir. Fakat değişkenlik gösterebilir bu sebeple muhakkak şirketinizden süre bilgisi almanız gerekmektedir.)

 

 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranları Nedir?

 

Kasko sigortasının başladığı tarihten itibaren hasarı olmamış sigortalının, sigortasını devam ettirdiği her yıl için kasko hasarsızlık indirimi uygulanmaktadır. Hasarsız geçen her yıl içinde indirim oranları yükselmektedir. 
Unutulmaması gereken bir diğer bilgi ise her sigorta şirketine göre hasarsızlık indirim oranlarının değişkenlik gösterebileceğiz. Aşağıda kasko hasarsızlık indirimi basamaklarını inceleyebilirsiniz;
a. İlk Yıl: indirim oranı uygulanmamaktadır.
b. İlk Yıl Sene Sonu: yenileme de %30 İndirim,
c. İkinci Yıl Sene Sonu: yenileme de %40 indirim,
d. Üçüncü Yıl Sene Sonu: yenileme de %50 indirim,
e. Dördüncü Yıl Sene Sonu: yenileme de %60 oranında indirim alabilirsiniz. 

 

 

Siz Neredeyseniz Hasarsızlık İndiriminiz de Orada!

 

Sigortacılığın ve kasko hasarsızlık indirimi kapsamına göre sigortalı, kasko poliçesini Y sigorta şirketinden X sigorta işlemine taşımak isterse hasarsızlık indirimi onu takip edecek ve indirim oranlarından faydalanabilecektir.
Ayrıca araç değişikliğinde de hasarsızlık indirimi sigortalıyı takip etmektedir. Çünkü; indirim araca değil sürücüye verilen bir haktır. 

Benzer İçerikler