Kasko Değer Listesi-Araç Kasko Değeri Hesaplama

Araç Model Yılı
Marka ve Model

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte araç sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında güncel Araç Kasko Listesi gelir. Araç sahipleri, açıklanacak yeni liste ile doğru kasko fiyatları ve vergi bilgisine ulaşabilmektedir. Ancak ilk kez araç sahibi olacaklar için bu listenin ne olduğunu belirtmekte yarar var. Araç Kasko Değerine dair güncel bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç Kasko Değeri; aracınıza ait üretim yılı, marka ve model bilgilerine göre belirlenen bir bedeldir. Bu bedeli Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) belirler ve düzenli olarak resmî web sitesi üzerinden duyurur. 1987 yılından bu yana araçların kasko değeri her ay düzenli olarak yeniden belirlenir ve TSB tarafından yayımlanır. Bu liste sayesinde aracınızın 15 yıllık kasko değerlerini öğrenebilirsiniz.

 

Araç Kasko Değeri Nasıl Belirlenir

 

Araç Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Araç Kasko Değeri hesaplamada baz alınan temel unsurlar marka, model ve yaştır. Türkiye Sigortası, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak yayımlanan liste, bu unsurlar doğrultusunda hazırlanır. Kasko Değer listesi hazırlanırken 15 yaşın altında olan araçlar hesaba katılır.
Kasko bedeli belirlenirken yaş, marka ve model bilgileri dışında farklı unsurlar da dikkate alınır. Özellikle 15 yaşından büyük araçlar için yapılacak sigorta ve kasko işlemlerinde kişisel faktörler de belirleyicidir. Bu faktörlerden bazıları aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı, araç sahibinin mesleği ve eğitim seviyesidir.


Kasko Değer Listesinde belirtilen değerin üzerine, araç sahibinin talep ettiği ek teminatlar dahil edilerek poliçe bedeli hesaplanır. Yeni ve ikinci el araçlara dair kasko değerleri belirlenirken farklı kaynaklar değerlendirilir. Yeni araçların kasko değeri, bu araçların imalat ve ithalatını üstlenen firmaların sunduğu fiyat listeleri dikkate alınarak oluşturulur. İkinci el araçlarda ise değer belirleme işlemi, ikinci el araç satış siteleri ve gazetelerin ikinci el araç seri ilan sayfaları dikkate alınarak yapılır.

 

 


Araç Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Kasko Değerini öğrenmek için TSB’nin yayımladığı aylık listeyi takip edebilirsiniz. Bunun dışında aracınızın kasko bedelini öğrenmek için dijipol.com üzerinden de araç kasko değeri hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Türkiye Sigorta Birliği internet sitesi üzerinden Kasko Değer Listesi butonuna tıklayabilir, bu listeden araç modelini seçerek aracınızın yıllara göre kasko bedellerine de ulaşabilirsiniz.


Plakanız olsun ya da olmasın dijipol.com’un kasko sayfası üzerinden talep edilen bilgileri doldurarak kasko sigortası teklifi alabilirsiniz. Plaka sahibi olmanız halinde plaka bilgisi, cep telefonu ve T.C. kimlik numarası bilgilerinizi girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Henüz plaka sahibi olmasanız bile aracınızın plaka ilini, cep telefonu ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak da teklif alabilmeniz mümkündür. 

 

Dijipol.com ile Aracınızın Kasko Değerinizi Hemen Hesaplayın!

Dijipol.com; sigortacılık faaliyetlerini ve finansal hizmetleri dijital çözümler yoluyla sağlayan bir platformdur. Kasko Sigortası ise dijipol.com’un araç sahiplerine sunduğu hizmetlerden biridir. Siz de aracınız için kasko yaptırmayı düşünüyorsanız "Kasko Sigortası" teklifi almak için hemen tıklayın. Hesaplama işleminden sonra ise gerekli bilgileri girerek aracınızın kaskosu için dijipol.com’dan teklif isteyebilirsiniz. Dijipol.com ile araç Kasko Sigortası yaptırmak artık çok kolay!

 

Benzer İçerikler