Hasarsızlık İndirimi

Sigortalının kendisini ve aracını maddi güvence altına almak için yaptırdığı kasko sigortasında birçok indirim oranı bulunmaktadır. Prim ödemesini etkileyen en büyük etkenlerden biri de hasarsızlık indirimidir. 
Kasko sigortasının geçerlilik süresi, poliçe kesildiği tarihten itibaren bir yıldır. Bu süre içinde sigortalı kusurlu olarak herhangi bir kazaya karışmadığı durumda, bir sonraki yıl poliçesinin yenilerken hasarsızlık indiriminden faydalanabilmektedir. Kasko hasarsızlık indirimi oranına etki eden diğer unsurlar; araç yaşı, marka, model ve kasko değer listesinde ki değeridir.
Hasarsızlık indirimi farklı sigorta poliçelerinde de görülebilmektedir. Trafik sigortası ve konut sigortası için de hasarsızlık indirimi uygulanmaktadır.  

Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Kadar Geçerli?

 Kasko hasarsızlık indirimi isminden de anlaşılacağı gibi hasarsız devam eden ve sigortalı olunan süre boyunca geçerliliğini korumaktadır. Sigorta şirketlerinin hasardan kastını ise şu şekilde açıklamak mümkün; bir araçla kaza yaşandığı anda kusur karşı tarafta ise hasarsızlık indiriminizi bozulmamaktadır. 
Kasko hasarsızlık indirimini bozan bir diğer etken ise kasko sigortası poliçesinin yenilenmemesidir. 30 gün içerisinde yenilenmeyen poliçelerde kasko hasarsızlık indiriminiz bozulmaktadır. (30 günlük süre sigorta şirketlerinin genel olarak kullandığı süredir. Fakat değişkenlik gösterebilir bu sebeple mutlaka şirketinizden süre bilgisi almanız gerekmektedir.) 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranları Nedir?

 Kasko sigortasının başladığı tarihten itibaren hasarı olmamış sigortalının, sigortasını devam ettirdiği her yıl için kasko hasarsızlık indirimi uygulanmaktadır. Hasarsız geçen her yıl içinde indirim oranları yükselmektedir. 
Unutulmaması gereken bir diğer bilgi ise her sigorta şirketine göre hasarsızlık indirim oranlarının değişkenlik gösterebileceğiz. Aşağıda kasko hasarsızlık indirimi basamaklarını inceleyebilirsiniz;
a. 1. yıl: indirim oranı uygulanmamaktadır.
b. 1. yıl sene sonu: yenileme de %30 İndirim,
c. 2. yıl sene sonu: yenileme de %40 indirim,
d. 3. yıl sene sonu: yenileme de %50 indirim,
e. 4. yıl sene sonu: yenileme de %60 oranında indirim alabilirsiniz. 

 

Siz Neredeyseniz Hasarsızlık İndiriminiz de Orada!

 Kasko hasarsızlık indirimi kapsamına göre sigortalı, kasko poliçesini farlı bir sigorta şirketine taşımak isterse, hasarsızlık indirimi onu takip edecek ve indirim oranlarından faydalanabilecektir.
Ayrıca araç değişikliğinde de hasarsızlık indirimi sigortalıyı takip etmektedir. Çünkü; indirim araca değil sürücüye verilen bir haktır.

Benzer İçerikler