Araç ÖTV ve KDV Hesaplama ve ÖTV İndirimi

Özel Tüketim Vergisi anlamına gelen ÖTV, ürün ya da mallar üzerinden devlet için kesilen vergi anlamına gelmektedir. Devlet hazinesine aktarılan bu vergi, hazinenin önemli gelir kaynaklarından bir tanesi olarak bilinir. Ürün ve hizmetler üzerindeki kapsamı sınırlı olan ÖTV, kolay takip edilen bir vergi türüdür. Özel Tüketim Vergisi’nin hangi ürün ve hizmetlerden alınacağı kanunlarla belirli hale getirilmiştir. Araçlar da bu ürün ve hizmetler içindedir. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi (KDV) belirlenmesinde yapılan değişikliklerle beraber araçlarda uygulanan bu vergi çeşitlerinin hesaplanmasında farklılıklar oluşur. ÖTV oranları her sene değişiklik gösterir. ÖTV indirimi nasıl hesaplanır sorusu da bu yıllık değişime göre yanıt bulur.

 

ÖTV hesaplama


Araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Pek çok ürün ve hizmette olduğu gibi otomobillerde de fiyat belirlemesi yapılırken ÖTV vergisi hesaplanır. Araçların marka, model gibi değişik özellikleri araç fiyatlarını ve ÖTV oranlarını doğrudan etkiler. Resmi olarak açıklanan rakamlar doğrultusunda ÖTV oranlarında değişikliğe gidilebilir. Bu durumda markalar da fiyat listelerini güncelleme hakkına sahiptir. En güncel fiyatlara ve ÖTV oranlarının araçlara nasıl yansıtıldığına dair bilgileri satış yapan markaların resmi sitelerine bakarak öğrenmek mümkündür. ÖTV nasıl hesaplanır şeklinde soru işaretlerine sahip kişiler de yine bu oranlar doğrultusunda hesaplamalar yapabilir.


Araçlarda ÖTV İndirimi

Otomobiller için uygulanacak ÖTV oranları devlet tarafından belirlenen hesaplama biçimleriyle ortaya çıkar ve alıcılardan tahsil edilir. Zaman zaman ÖTV oranları düşürülebilir ve bu vergi çeşidinde indirime gidilebilir. ÖTV indiriminin uygulandığı dönemlerde, araç satın alma işlemi yaptığınızda indirimli fiyatlarla otomobil sahibi olabilirsiniz. Tasarruf etmenize yarayacak olan bu dönemleri takip ederek gerekli hesaplar doğrultusunda almak istediğiniz aracın fiyatını öğrenebilirsiniz. ÖTV hesaplama için öncelikle yeni vergi oranlarının belirlenmesi gerekir.


ÖTV İndiriminin Şartları Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) bütün motorlu taşıt satın alımlarında ödenen bir vergi çeşididir. Araç satın alımı yaparken bir sefere mahsus olarak ödenen bu vergi, araç fiyatlarına doğrudan etki eder. Farklı zamanlarda devletin verdiği kararlar doğrultusunda ÖTV indirimine gidildiği gibi birtakım özel şartları taşıyan engelli vatandaşlar ve şehit yakını vatandaşlar gibi kişiler için de ÖTV indirimi yapılır. Genel ÖTV indirimi dönemlerinde, bu indirim bütün vatandaşları kapsar. Engelliler için yapılan ÖTV muafiyeti için ise sağlık raporuna ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra araç alımında miktar sınırı ile karşılaşmak mümkündür. ÖTV indirimi hesaplama işlemleri döneme göre değişiklik gösterir.


2022 için KDV ve ÖTV Oranları

Vergi oranları meclise sunulan bütçe teklifleri ile görüşülür ve netlik kazanır. 2022 için verilen bütçe teklifi ile gelecek sene hangi harcamalar için ne kadar vergi ödeneceği netleşmiştir. Motorlu taşıtlardan 2021 yılı için beklenen 63.7 milyar liralık gelir, 2022 için 72.4 milyar liraya yükselmiştir. Bu durum bir artış sinyali olarak yorumlanmaktadır. Henüz yeni KDV ve ÖTV oranları net şekilde belli olmasa da araçlar için uygulanacak bu vergilerde bir artış durumu olması beklenmektedir. Araç ÖTV oranları her aracın belirli özelliklerine göre değişir. ÖTV’siz araç hesaplama işlemi aracın durumuna göre belirlenir.


Engelli ÖTV İndirimi

Engelli bireyler için ulaşımı daha kolay hale getirmek için bu kişilerin satın alacağı otomobillerde ÖTV indirimi uygulanır. Bu indirimler sayesinde engelli bireylerin otomobil sahibi olması daha kolay hale gelir. Engelliler için araç satın alma süreci Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen birtakım esaslara göre gerçekleşir. Engelli aracı satın almak için öncelikle sürücülerin belirli şartlar taşıması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan engelli bireyler, ÖTV’den muaf tutulmaktadır. Bu düzenleme vatandaşların sıfır kilometre araç sahibi olmasını sağlar. ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar, sağlık kuruluşlarından belirli raporlar almak zorundadır. İstenen şartları sağlayan kişiler ÖTV ödemeden istedikleri otomobili satın alma hakkına ulaşmış olur. Engelli araç hesaplama işlemleri de yine o senenin ÖTV oranlarına göre yapılır.


Gaziler ve Şehit Yakınları ÖTV İndirimi

Şehit yakını vatandaşlar da tıpkı engelli vatandaşlar gibi ÖTV indirimi hakkından yararlanır. ÖTV’siz araç alımlarına dair çıkarılan tebliğde, hayatını kaybetmiş harp veya vazife malullerinin yakınlarının da özel tüketim vergisi ödemeksizin otomobil satın almalarına karar verilmiştir. Şehit yakınları kısmı da tebliğde açıklanmıştır. Buna istinaden bu kişiler, şehit vatandaşın eşi veya çocuğu olarak bildirilmiştir. Şehidin eşi ya da çocuğu bulunmuyorsa annesi veya babası ÖTV olmadan araç satın alma hakkına sahiptir. ÖTV’siz araç alımı için öncelik şehidin eş ve çocuğuna aittir ve bu kişiler hayatta iken şehit vatandaşın anne ve babası bu haktan yararlanamaz. Şehidin eş, çocuk, anne veya babasının olmadığı durumlarda ise diğer hiçbir yakını bu haktan yararlanamaz. Gazi vatandaşlar için de ÖTV’siz araç hakkı henüz bulunmamaktadır.


Siz de araç için ÖTV hesaplama hakkında bilgi almak ya da yararlanabileceğiniz ÖTV indirimlerinin neler olduğunu öğrenmek için dijipol.com’un sunduğu avantajlardan yararlanabilir, satın alma süreçlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler