Trafik Sigortasının Kapsamı: Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar? | Dijipol
Sigorta Uzmanı0850 433 08 50

Trafik Sigortasının Kapsamı: Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre araçların trafiğe çıkmadan önce yaptırması zorunlu olan araçlar için sorumluluk sigortasıdır. Yaptırılmadığı takdirde ya da her yıl yenilenmemesi durumunda aracın trafikten menedilmesi söz konusudur. Trafik sigortasında kazayı yapan kusurlu kişi değil; kusursuz olan karşı tarafın menfaatleri korunur, zararları tazmin edilir. Teminat ve limitler SEDDK (Sigorta ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenir ve dönemsel olarak değişen tavan ve taban fiyatlar vardır. Bu nedenle trafik sigortası fiyatları birbirine yakındır. Ancak aracın modeli, üretim yılı, markası; sürücünün trafik sicili gibi etmenler araç sigortasının prim oranlarında etkili olur. Kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da aracın hasar durumuna göre her yıl artan ya da azalan oranlarda prim uygulaması yapılır, bu da hasarsızlık indirimi ve zamlı prim uygulaması kavramlarına karşılık gelir. Trafik sigortası sorgulaması, istenen bilgilerin sisteme girilmesinin ardından kolaylıkla yapılabilir.

 


Trafik Sigortası Neleri Karşılar ve Trafik Sigortası Neler Kapsar?

 

Trafik sigortası fiyatlarında yukarıda da belirttiğimiz gibi taban ve tavan fiyatlar bulunmaktadır. Bunun sebeplerinden en önemlisi trafik sigortası kapsamının sigorta şirketlerinde benzer nitelikler göstermesidir. Araç sigortası çeşitleri içinde yasal yaptırım niteliğinde olan zorunlu trafik sigortası, üç türlü teminat bedeli tazmin eder. Şimdi zorunlu trafik sigortası neleri karşılar sorunun yanıtına geçelim:
● Kaza başı verilen maluliyet ve vefat teminat bedeli,
● Kişi başı verilen maluliyet ve vefat teminat bedeli,
● Araç ve kaza başına verilen maddi hasar teminat bedeli.

Trafik sigortası neleri karşılar yanıtını bu şekilde verebiliriz. Yani sigorta poliçesinden kaza sonucu kusursuz olan karşı tarafta oluşacak maddi hasar karşılanır. Kaza sonucu oluşabilecek bedensel sakatlanmalarda maluliyet oranına göre tazminat ödenir. Kaza sonucu vefat yaşanması durumunda kusursuz olan karşı tarafın bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına tazminat ödenir. 
Trafik sigortası aracınıza ait zararları karşılamayacağı için hangi durumları da kapsam altına almayacağını bilmek sigortalı için oldukça mühim bir konudur. 

 

trafik sigortasının kapsamı                                      trafik sigortası kapsamı


Trafik Sigortası Neleri Kapsamaz?

 

• Trafik sigortası, sigortalı aracın park halinde oluşabilecek hasarlarınız kapsam altına almamaktadır. 
• Söz konusu sigortalı aracı kullanan kişi yani sürücü karıştığı kazada kusurluysa ve kazaya sebebiyet verdiyse trafik sigortası kapsamında yer almak ve tazminat taleplerini karşılamayacaktır. 
• Kaza esnasında araç içerisinde zarar gören bagaj, eşya dışındaki, römork ile taşınan malların zararları poliçe tarafından karşılanmaz. 
• Poliçe, kaza sonrasında doğabilecek manevi tazminat taleplerini teminat altına almaz. 
• Araç üzerinde taşınan ve yedek olarak kullanılmak üzere tutulan yanıcı ve parlayıcı maddelerin patlaması sonucunda oluşan zararla kapsam altına değildir. 
• Eğer sigortalı araç çalınmış, gasp edilmişse ve bir kazaya karışmışsa trafik sigortası ödeme yapmayacaktır. 
• Bakım-onarım, alım-satım veya benzeri işlemler sırasında serviste bulunan aracın zarara uğraması trafik sigortası kapsamında bulunmayacaktır. 
• Terör eylemleri nedeniyle kullanılan araçlar eğer bir kazaya karışmış ise bu poliçe tarafından karşılanmayacaktır. 
• Hız yarışları veya yarış nedeniyle kullanılan araçların bu esnada yapacağı kazalar trafik sigortası kapsamında bulunmamaktadır. 

 


Araç Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecek Noktalar

 

Trafik sigortası yaptırırken araç sigortası neleri karşılar bilgisini mutlaka doğru olarak tespit edilmesi gerekiyor. Ayrıca trafik sigortası yaptırırken basit gibi görünen ama önem arz eden bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

● Her şeyden önce doğru ve eksiksiz beyanda bulunmalısınız. Bunun için öncelikle aracınıza dair bilgileri kontrol etmelisiniz.
● Trafik sigortasının kapsamını detaylıca incelemelisiniz.
● Poliçenin tümünü okumalı, özellikle başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmelisiniz.
● Hasarsızlık indirimi ile ilgili kısmı gözden geçirmelisiniz.
● Poliçe yenileme sürelerini mutlaka takip etmelisiniz.
● Acente kanalıyla ödeme yapıyorsanız trafik sigortası primlerinizin ödendiğinden emin olmalısınız.
● İmzaladığınız belgeyi tarihi sona erene kadar muhafaza etmelisiniz.
● Seçeceğiniz sigorta şirketini iyi araştırmalı sunulan teklifleri karşılaştırmayı ihmal etmemelisiniz.

Trafikte kendinizi, çevrenizdekileri ve aracınızı araç sigortası yaptırarak güvence altına almak Dijipol.com ile hem çok kolay hem de çok avantajlı! Türkiye'nin en iyi sigorta şirketlerinin en güncel araç sigortası fiyatlarını inceleyip, en doğru araç sigortası teklifini araştıran Dijipol.com, yalnızca iki dakika içerisinde size en uygununu sunar. Hemen şimdi Dijipol.com trafik sigortası sorgulama sayfamızdan aracınızın durumunu inceleyebilir; sizin için en avantajlı araç sigortası teklifini değerlendirebilirsiniz. 

Paylaş

Öne Çıkanlar

Tamamlayıcı Sağık Sigortasında Bekleme Süresiz Doğum Teminatı

24.01.2022
Araç Plaka No
TR
TC Kimlik Numarası / Vergi Numarası
TC