Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Süresi: Süresinde İtiraz Edilmezse Ne Olur? | Dijipol
Sigorta Uzmanı0850 433 08 50

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Süresi: Süresinde İtiraz Edilmezse Ne Olur?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmalara göre Ağustos 2021 yılı verilerine göre trafiğe kayıtlı araç sayısı 24 milyon 933 bin 974 adet olduğu açıklandı. Buna istinaden trafikte fazlalaşan araç sayısı ile de haliyle kaza oranları da yükseliyor. Ne yazı ki kaza ve hasar trafiğe çıkan tüm sürücüleri ve araçları yakından ilgilendiriyor. Kazalar neticesinde can kayıpları ve maddi kayıplar yaşanılabiliyor. Bu sebeple kaza sonrası ve kaza anında yapılması gerekenler de sürücüler için büyük bir yol oynuyor. 
Trafik sigortası ve kasko sigortasına sahip araçlar kaza sonrası yapacağı basit işlemler sonucunda maddi zararlarını en aza indirebiliyor. Öncelikle tüm araçlar için zorunlu tutulan trafik sigortanızın olması oldukça önemli. Ayrıca trafik sigortasının kapsamadığı diğer hasarlar içinde kasko sigortanız olması size birçok avantaj sağlayacaktır. Araç sigortalarını hemen yaptırmak ve sizin için en uygun olan sigortaları keşfetmek dijipol.com’un Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaza Sonrası ve Kaza Anında Ne Yapmalısınız?


Trafikte yaşanılan kazalar bedensel zararlı kazalar ve maddi zararlı kazalar olarak iki başlıktan oluşur. Öncelikli bedensel zarar alınmış bir kaza sonrasında kendinizin ve sizinle beraber yolculuk eden kişilerin sağlık durumunu kontrol etmeniz en önemli adımdır. Bu sebeple eğer yaralı birisi varsa derhal ambulans çağırmanız gerekiyor. 
Eğer yaşanılan kaza sonrasında bedensel bir zarar yoksa maddi zararları tespit edebilirsiniz. Eğer başka bir araçla çarpışma neticesinde yaşanılan bir kaza ise, kazaya karışan diğer araçla kaza tespit tutanağını ortak olarak doldurmanız gerekiyor. Anlaşma sağlanması durumunda ise diğer önemli adım olan kaza fotoğrafını çekme işlemini yapmanız faydanıza olacaktır. Çünkü bu fotoğraflar sayesinde sigorta şirketleri kaza değerlendirmesi yapacaktır. 
Peki kaza tespit tutanağı nedir? Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur? Şimdi bu soruların yanıtına geçelim. 

 

 

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?


Adından da anlaşılacağı üzere, trafikte yaşanılan kaza sonrasında detaylı bir şekilde tutulan tutanağa denilmekte ve resmi bir evrak görevi görmektedir. Kaza tespit tutanağı kazaya karışmış iki sürü tarafından da doldurulmalıdır. Bu tutanak daha sonrasında diğer evraklar ile birlikte sigorta şirketine ödemeler için iletilir. Bu sebeple oldukça önemli bir evraktır. 
Kaza tespit tutanağı doldurabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse:
• Kazada maddi bir hasar bulunmalıdır. 
• Sürücüler 18 yaşından büyük ve ehliyet sahibi olmalıdır. 
• Yaralanma veya ölümle sonuçlanmış bir kaza olmamalıdır. 
• Kaza kamu malına zarar vermiş olmamalıdır. 
• Sürücülerden herhangi birinin keyif verici madde kullanmaması gereklidir. 

 

                         

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?


Kaza tespit tutanağı yetkili mercilere ileteceğiniz bir evrak olduğu için eksiksiz olarak doldurmanız gereken bir resmî belgedir. Bu sebeple kaza tespit tutanağını doldururken lütfen bunlara dikkat edin:
• Kazaya karışan sürücülerin; isim-soyisim, T.C. kimlik numarası, araçlara ait plaka bilgileri ve trafik sigortalarının poliçe numaraları tutanağa yazılmalıdır. 
• Tutanakta mutlaka kaza tarihi, yeri ve saati bulunmalıdır. 
• Eğer yaşanılan kazada bir tanık varsa yetkililerin bu kişiye ulaşabilmesi için ad-soyad ve telefon numarası tutanağa eklenmelidir. 
• Kaza tespit tutanağında göreceğiniz resim çizme alanlarına; kazanın nasıl gerçekleştiğini anlatan çizimler yapılmalıdır ve araçlar A – B olarak isimlendirilmelidir. 
• Kazayı yaşayan sürücülerin kazayı anlattığı ifadeler yer almalıdır. 
• Tutanak resmî belge görevi gördüğü için muhakkak sürücülerin imzası bulunmalıdır. 

 

Kaza Tespit Tutanağını Doldurduktan Sonra Nasıl Bir Yol İzlemeniz Gerekiyor?


Kaza tespit tutanağını doğru şekilde doldurduktan sonra 5 iş günü içerisinde diğer evraklar ile beraber sigorta şirketinize tutanağı teslim etmeniz gerekiyor. Yasal süre içerisinde teslim edilen kaza belgeleri sigorta şirketi tarafından incelenmeye alınır. Yapılan inceleme sonucunda araç kusur oranları belirlenir ve sigorta şirketi bu oranlara göre tazminat bedelini belirler. 
Sigorta şirketi tarafından belirlenen karar ve bedel üzerinde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız kaza tespit tutanağına itiraz edebilirsiniz. Fakat bunun içinde kaza tespit tutanağına itiraz süresi bulunmaktadır. 

 

Kaza Tespit Tutanağı İtiraz ve Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Süresi Nedir?


Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi kaza tespit tutanağının sigorta şirketlerince geçerli olabilmesi için tutanak üzerinde kazaya karışan tarafların imzaları bulunmalıdır. Fakat imzalanmış olsa dahi trafik kaza tutanağına itiraz haklı sürücüler için bulunmaktadır. Eğer kaza tespit tutanağına itiraz süresi içinde itiraz etmek istiyorsanız SBM (Sigorta Bilgi Merkezi)’ye yazılı bir dilekçe gönderebilir ya da yine SBM’ye ait web sitesi üzerinden Kaza Tespit Tutanağı İtiraz Formu’nu dolabilirsiniz. 

 

Kaza Tespit Tutanağı İtiraz Süresi Ne Kadar?


Eğer kaza tespit tutanağına itiraz etmek istiyorsanız bu işlemi sigorta şirketleri tarafından bildirilen sonuç sonrasında 5 iş günü zamanınız bulunmaktadır. Polis kaza tespit tutanağına itiraz süresi ve ölümlü kaza tespit tutanağına itiraz süresi de 5 iş günüdür. Bu süre zarfında taraflardan biri itirazda bulunmaz ise karar kesinleşecektir. 

Paylaş

Öne Çıkanlar

Tamamlayıcı Sağık Sigortasında Bekleme Süresiz Doğum Teminatı

24.01.2022
Araç Plaka No
TR
TC Kimlik Numarası / Vergi Numarası
TC