Trafik Sigortasında Basamak Hesaplama - 2022

Hepimizin dileği hiçbir trafik kazası yaşamadan, yıllar boyu güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak olsa da gerçekler bazen istediğimiz gibi olmayabiliyor. Araç trafiğinin istenmeyen yönü kazalar her geçen gün yaşanıyor. Özellikle artan araç ve parça fiyatları, her ne kadar vazgeçilmez önceliğimiz can güvenliği olsa da, maddi hasarlı kazaları da kabusumuz haline getiriyor. 
Trafik sigortası, basamak sistemiyle uygulanmakta. Bu sistem sürücüleri daha dikkatli olmaya ve tüm ülke genelinde daha az kaza yaşanmasına teşvik etmek amacıyla uygulanmaktadır. Yürürlükte olan trafik sigortası uygulamasına göre, basamak hesaplamaları kazaya karışmayan dikkatli sürücüler için indirim sağlarken, sürekli kazaya karışan sürücülere aynı kolaylığı sağlamıyor. Toplamda 7 basamağı olan bu sistemde daha önce kazaya karışmış olan sürücüler daha fazla trafik sigortası öderken, her yıl yapılan değerlendirmelerin sonucunda kazaya karışmamış sürücüler basamak ilerleyerek indirimli sigorta fiyatlarından yararlanıyor. 

 

trafik sigortası basamak hesaplama 2022


Peki Trafik Sigortasında Basamak Sistemi Nasıl İşler? 


Trafik sigortası poliçesini yeni yaptırmış olan bir sürücü trafik sigortasının 4. basamağında sürücülük hayatına başlar. Bu basamak standart tarife olarak hesaplanan sigorta poliçe kademesidir. Basamaklar 1. Basamağa doğru ilerledikçe poliçe primi artar. İlk poliçe yılının ardından, yılı hasarla kapayan araç sigortası 3. basamaktan değerlendirilerek poliçesinde %50 prim artışı yaşanır. Ardındaki yıl yine hasarla kapaması halinde 2. basamaktan değerlendirilen poliçede %100, bir diğer yılı da hasarla kapatan aracın priminde %150 artış yaşanır. Kazaya sürekli karışan sürücünün trafik sigortası poliçesindeki bu artış caydırıcı olması amacıyla uygulanmaktadır. Fakat nasıl artış yaşanıyorsa, dikkatli sürücüleri de bir anlamda ödüllendiren bir sistemdir. Aynı mantıkla işleyen basamak sisteminde indirim de mümkündür. Yine aynı örnekle ilerlersek; poliçesini yeni yaptırmış ve ilk yılında olan bir sürücü seneyi hasarsız kapatırsa 4. basamaktan 5. basamağa ilerleyerek %15 poliçe indirimi kazanmaktadır. Sürücülük hayatına aynı dikkatle devam eden ve bir sonraki seneyi de hasarsız kapatan sürücü bu sefer diğer yıla 6. basamağa geçerek başlar ve %30 oranında bir poliçe indirimine sahip olur. 3 yıl üst üste hasar kaydı bulunmayan aracın sigorta poliçesinde ise %45’lik bir indirim uygulanır.


Her yıl yaşanan bu indirim ve artışlardan trafik sigortasının hangi basamağında olduğunuzu hesaplayabileceğiniz gibi, daha resmi ve detaylı bilgi almak da mümkün. Basamak sorgulamanızı yapmak isterseniz turkiye.gov.tr adresine girerek trafik poliçe ve hasar bilgileri hesaplama sayfasını ziyaret edebilir, istenen bilgileri girmeniz halinde hangi basamakta olduğunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.


Trafik sigortanızda yaşanacak bu indirim ve artışlar sigorta poliçenizin tavan fiyatını da değiştirmektedir. Azami ve tavan prim fiyatları araç grubuna, basamağa ve illere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca, trafikteki her aracın aynı kategoride değerlendirilmediğini, riskli ve risksiz gruba ayrılan araçların, örneğin; iş makineleri, motosiklet ve binek otomobillerin zorunlu trafik sigortası poliçe ve basamaklarının değişiklik gösterebileceğini unutmayın. 


Zorunlu trafik sigortası poliçenizi Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinden size özel tekliflerle yaptırmak ve size en uygun poliçeyi sunmak için dijipol.com olarak sizlerleyiz. İster bir tıkla evinizin konforunda trafik sigortanızı yaptırın, ister 180’in üzerinde satış noktası ve şubemize uğrayın, isterseniz 0850 433 08 50 numaralı çağrı merkezimizi arayın. Güvende kalın, dijipol.com’da kalın. 

 

Paylaş

Öne Çıkanlar