Trafik Sigortası Yönetmeliğinde Değişiklik

4 Nisan 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulama esasları ile ilgili yönetmelikte yapılan bazı düzenlemeler sonucunda, hasarsızlık indirimi oranlarında ve hasar sonrası prim artırım oranlarında değişiklikler oldu. Bu kapsamda hasarın karşılanması ve tazminat ödemelerinde orjinale eşdeğer parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi durumunda %20’ye kadar indirim uygulanabilecek.

 

Trafik Sigortasında Yeni Dönem


01.05.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Zorunlu Trafik Sigortası tavan fiyatlarında tek seferlik %5 artış olacak. Mayıs ayıdan sonra aylık tavan fiyat artış oranı ise %2 olarak uygulanacak. Karara göre hasarsızlık ve hasar nedeniyle oluşan prim artırım oranları da değişiklik gösterdi. Hasarsızlık indirim oranları %50’ye kadar çıkabilirken, hasar sebebiyle prim artırım oranı ise %200’e kadar çıkabilecek.


Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), hasar maliyeti, hasar frekansı ve diğer hususları da göz önünde bulundurarak oranı sıfır seviyesine indirmeye veya iki katına kadar yükseltmeye yetkili olacak.


Yeni dönemde elektrikli araçlar için de %10 Zorunlu Trafik Sigortası prim indirimi uygulanmaya başlanacak. 

 

Hasarsızlık Prim İndirim Oranlarında Yeni Düzenleme


En az 5 sigorta dönemi boyunca 7. basamakta kalan sigortalılar, sözleşme süresince tazminat ödemesi gereken bir kazaya karışmadıkları takdirde %50 olan 8. basamak indirim oranından faydalanabilecekler. 1. basamakta olan sigortalılar için, sigorta süresi içinde 3 veya daha fazla tazminat ödemesi gereken kazaya karışmaları durumunda 0. basamak uygulanacak. 

 

Prim İndirim Oranları Düşürüldü mü?


Yeni düzenlemeye göre 5. basamak için geçerli olan %10’luk indirim oranı %5’e, 6. basamak için geçerli olan %22’lik indirim oranı %20’ye, 7. basamak için geçerli olan %42’lik indirim oranı ise %40’a düşürüldü. 

 

Trafiğe Yeni Çıkan Sürücüler Etkilenecek mi?


Trafiğe yeni çıkan sürücülerin başladığı 4. basamak indirim oranında %10 prim artırımı öngörülüyor.  1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak azami primler, 15 Nisan’dan itibaren 4. Basamak azami primine %5 eklenerek uygulanmaya başlanacak.


Zorunlu Trafik Sigortası poliçenizi yaptırırken birçok indirim ve avantajdan faydalanabilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz 35’ten fazla sigorta şirketinin fiyatlarını ve teminatlarını karşılaştırarak size en uygun Zorunlu Trafik Sigortası poliçesini hemen yaptırabilirsiniz.

Paylaş

Öne Çıkanlar