Trafik Kuralları ve Cezaları

Öncelikle yazımıza ‘’Trafik Nedir?’’ sorusuna cevap vererek başlayalım. 
Trafik, ulaşım yolları üzerinde insanların, araçların ve hayvanların harekette bulunması haline denilir. Trafiğin düzgün ilerlemesi ve kazaların engellenmesi amacıyla bazı kurallar belirlenmiştir. Bu kurallara uymayanlar için para cezası işlemi yapılmaktadır. 

 

Yapılan araştırmalara göre yaşanan kazaların büyük çoğunluğu sürücülerin trafik kurallarına uymamaları sonucunda yaşanmaktadır. 

 

Trafik cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği ücretler kapsamında değişiklik göstermektedir. Yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği zam oranlarına göre her sene fiyatlarda artış olmaktadır. 2019 yılına göre 2020 yılında trafik cezaları %22,58 oranıyla artmıştır. 

 

Birçok trafik kuralı bulunmaktadır. Araç sahiplerinin muhakkak bilmesi ve uyması gereken trafik kurallarından biri de ‘’Standart Dışı Plaka Kullanımı’’dır. 

 

Peki Standart Dışı Plaka Nedir?  

 

Genel olarak APP plaka ismi ile bilinen standart dışı plakalar, aracına farklı bir görünüm vermek isteyenler tarafından kullanılmaktadır. 


Plaka üzerinde, yazı tipi, fontu, farklı renk kullanımı gibi değişiklikler yapılır ve kişiselleştirilir. Fakat bu kullanım şekli yasaktır ve kullanan kişilere cezai yaptırım uygulanır. Ayrıca standart dışı plakalı araç sahipleri TÜVTÜRK araç muayenesinden geçemez. Kullandığınız plaka aşağıdaki maddelere uygun olmak zorundadır. 


1. Yazı tipi ve büyüklüğü standartlara uygun olmalıdır.
2. Mühürsüz plakalar standart dışıdır. Mührün olması yetkili kurumlar tarafından plakanın üretildiğini göstermektedir. 
3. Plakada mavi zemin üzerine beyaz renkle yazılmış TR yazısı olmalıdır. 
4. Özel plakalar hariç, beyaz zemin üzerine siyah yazı ile yazılmış olmalıdır.
**2020 yılında belirlenen yeni zam oranlarına göre tescil plakası dışında takılan plakaların cezası 505 TL’dir. 

 

Trafik Cezanız Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirsiniz?

 

Trafik cezalarını sorgulama işlemini yapmayı ihmal etmeyiniz. Trafik cezaları sorgulama işlemi üç farklı şekilde yapılabilir.


Emniyet Genel Müdürlüğü’nün www.egm.gov.tr adresi üzerinden ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ sekmesinden yapabilirsiniz. Bu alandan edineceğiniz bilgi ve cezalar son bir yıla ait olacaktır. 


www.turkiye.gov.tr adresinden ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’’ ya da ‘’Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Cezaları Sorgulama’’ sekmeleri üzerinden öğrenebilirsiniz. 
SMS yoluyla ise 1189’a TPC PLAKA NO - TESCIL TARIHI - TCK NO bilgilerinizi yollayarak cezalarınızı sorgulayabilirsiniz. 

 

Siz de aracınızı güvence altına almak için bizi tercih edebilir, online kasko hizmetimiz sayesinde kısa sürede Dijipol.com üzerinden aracınızın "Zorunlu Trafik Sigortasını" veya "KASKO Sigortasını" yaptırabilir, fırsatlardan faydalanabilirsiniz. 

Paylaş

Öne Çıkanlar