Özel Sağlık Sigortası ile Elde Edebileceğiniz Avantajlar | Dijipol
Sigorta Uzmanı0850 433 0850

Özel Sağlık Sigortası ile Elde Edebileceğiniz Avantajlar

Geleceğinizi daha güvenilir hale getiren özel sağlık sigortası, muhtemel kaza ya da hastalık durumlarında sigortalının sağlık giderlerini karşılayan özel bir hizmet seçeneği olarak bilinmekte. Tedavi alternatiflerinin kullanımına bağlı şekilde belirlenen tüm sağlık giderleri poliçe üstünde yazan limit dahilinde karşılanıyor. Özel sağlık sigortası poliçesinin kapsamı ihtiyaca göre seçilen çeşitli ek teminatlar ile genişletilebiliyor. 
Özel sağlık sigortası tavsiye niteliğinde olan bu yazımızda ayrıca "Özel sağlık sigortası nedir" ve "Özel sağlık sigortası neleri kapsar" gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını da bulabilirsiniz. 

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Sigorta poliçesi kapsamına göre 2 ana başlığa ayrılıyor. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi olarak uygulanmakta olan hizmet kapsamı, güvence sahibi olan sigortalıyı muhtemel risk durumları karşısında maddi anlamda koruyor. Hastaya uygulaması yapılacak olan cerrahi operasyonlar yatış gerektiriyorsa ortaya çıkan maddi giderler yatarak tedavi teminatı kapsamında değerlendiriliyor. Bedeli yüksek meblağlar olan; kemoterapi, radyoterapi, yoğun bakım, ameliyat, suni uzuv, refakatçi oda giderleri gibi çeşitli hizmetler teminat limitleri dahilinde karşılanıyor.

Fizik tedavi, muayene, röntgen ve tahlil gibi yatış gerektirmeyen birtakım tetkik maddi giderleri ise ayakta tedavi teminatı içerisinde yer almakta. Ayrıca özel sağlık sigorta poliçenizi limitsiz olarak imzalarsanız bazı ek teminat imkanlarından da faydalanabiliyorsunuz. Limitsiz poliçenin sağlamış olduğu olanakların başında kuşkusuz doğum sigortası geliyor. Gebelik kontrolü, bebek muayenesi ve bebeğin sağlık sorunlarından doğan tüm maddi giderler özel sağlık sigortası doğum teminatları sayesinde gideriliyor.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Genel ve özel koşullara sahip olan özel sağlık sigortasının birçok yönden faydaları bulunuyor. Sigorta sahibi kişilere sağlamış olduğu faydalar ve avantajlar aşağıda belirtilen gibi sıralanabilir;

1. Özel hastane ve doktor seçme şansı
2. Ekonomik düzeyde olan tedavi giderleri
3. Manevi ve maddi açıdan sigortalının kendisini güvende hissetmesi 
4. Sağlık hizmetlerinden hem yurtiçinde hem de yurtdışında yararlanabilme
5. Kaliteli sağlık hizmeti

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Yüksek miktarlardaki maddi giderleri ödeme yükümlülüğünden kurtaran özel sağlık sigortasının maliyetleri sigorta acenteliği ve hastane seçimine bağlı şekilde farklılaşıyor. Poliçenizde olmasını istediğiniz sağlık hizmetleri, poliçe limitleri ve ek teminatlar fiyatın değişmesini etkileyen hususlar arasında yer almakta.
Özel sağlık sigortası maliyetleri ayrıca sigortalının kişisel bilgilerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin: Hastanın önceden geçirmiş olduğu kronik bir hastalığı söz konusuysa ve hastalığına bağlı teminatlardan yararlanmışsa ödeyeceği fiyat direk şekilde yükseliyor. Çünkü fiyat belirlenirken yaşamış olduğu bu hastalığın bir kez daha tekrarlanabileceği göz önünde bulunduruluyor.

Özel Sağlık Sigortası Primleri

Zaman kaybı yaşatmadan kapsamlı bir biçimde tedavi olabilme olanağı veren özel sağlık sigortası, normal koşullarda daha pahalı olan sağlık giderleri daha düşük primler ödeyerek kapatmanızı sağlıyor. Poliçeye eklenen teminatlar ve katılım payları prim üstünde etkili olan belli başlı faktörler arasında göze çarpıyor. Poliçenize ekleyeceğiniz teminat ve güvence sayısı yükseldikçe sigorta primleriniz de doğru orantıda yükseliyor. Ama şirket tarafından sunulmakta olan sigorta teklifi bütçenizi aşıyorsa poliçenizi kendi ihtiyaçlarınıza ve gelir düzeyinize göre bir kez daha şekillendirme şansınız bulunuyor.

Sigorta poliçesinde fiyatı etkileyen ancak sigortalı tarafından değiştirilemez diğer hususlar ise şunlardır:
1. Hastanın cinsiyeti
2. Yaş durumu
3. Yaşadığı il ve ikametgah adresi
4. Sağlık poliçesinin bulunup bulunmaması
5. Poliçeden tek kişiyi ya da diğer aile fertlerini baz alması
6. Sigortalının geçmişte geçirdiği hastalıklar
7. Alkol- sigara kullanımı
8. Sigortalı olan kişinin boy ve kilogram ölçüleri

 

Paylaş

Öne Çıkanlar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Bekleme Süresiz Doğum Teminatı

24.01.2022

Trendyol Hediye Çeki | Dijipol

31.05.2022