4 Mevsim Lastik Nedir?


4 mevsim lastik, arabanın iyi performans vermesini sağlayan ve dört mevsim kullanılan araç lastiğine denilmektedir. Mevsim geçişlerinde kullanıldığı zaman yüksek performans sağlayan dört mevsim lastikler, arabalara fabrikada takılmaktadır. Dört mevsim lastiklerinin özelliklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 

1. Yaz ve kış lastiklerinin kullanılmadığı zamanlarda kullanılır.


2. Kuru ve ıslak zeminlerde kullanılabilir.


3. -5 dereceye kadar olan sıcaklık seviyelerinde çekiş sağlamaktadır.


4. Diş derinlikleri yaz lastiklerinden daha derindir. Kış lastiklerine göre ise diş derinliği daha azdır.


5. Dört mevsim lastiklerinde M+S ifadesi ve kar tanesi işareti bulunmaktadır.

 

 

4 Mevsim Lastik Kışın Kullanılır mı?

 

Dört mevsim lastiği kış lastiği olarak kullanılamamaktadır. Lastikler hafif kış şartlarına göre üretilmektedir. Bu yüzden kışın dört mevsim lastikleri kullanmak ömrünü azaltır ve tam anlamıyla kışa uygun olmadığı için sağlıklı değildir. Ayrıca kış lastiklerinin takılmasının zorunlu olduğu dönemlerde dört mevsim lastikle gezmek yasaktır ve cezası bulunmaktadır.

 

4 Mevsim Lastik Yazın Kullanılır mı?

 

Yaz lastikleri ile dört mevsim lastiğinin en önemli farkı yapılarının birbirinden farklı olmasıdır. Bu yüzden dört mevsim lastikleri yaz lastiklerine göre daha fazla yakıt tüketimi yapılmasını sağlar. Ayrıca dört mevsim lastikleri, yaz lastikleri kadar fren, direksiyon hakimiyeti, viraj alma yeteneğine sahip değildirler.

 

4 Mevsim Lastik Kaç Km Gider?

 

Raf ömrü 10 yıl olan lastiklerin maksimum 70.000 km’ye ulaşıldığında değiştirilmesi gerekmektedir. Araç lastikleri takıldıktan sonra 35.000 km’ye geldiyse lastik bakımının yapılması gerekmektedir.

 

Siz de aracınızı güvence altına almak için bizi tercih edebilir, online hizmetimiz sayesinde kısa sürede Dijipol.com üzerinden aracınızın "Zorunlu Trafik Sigortasını" veya "KASKO Sigortasını" yaptırabilirsiniz.

Paylaş

Öne Çıkanlar