2023 Araç Muayene Ücretleri

Yeni yılın başlamasıyla birlikte, araç muayene ücretleri yeniden belirlendi. 01 Ocak 2023 itibarıyla yeniden değerleme oranında artırıldı. Ayrıca Kara yolu Taşıma Kanunu ve Kara yolu Trafik Kanunu gibi ilgili yasalar kapsamındaki belge ve cezalar da 2023 yılı için yeniden düzenlendi.

 

Araç muayene ücretleri düzenlemesinin detayına değinmeden önce “Araç Muayenesi Nedir?” sorunun cevabını vermemiz daha iyi olabilir. Kısaca; araçların belirli teknik ve güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını tespit etmek için uzmanlar tarafından yürütülen kontrol işlemi şeklinde özetleyebiliriz. Tanımda da geçen söz konusu standartlar; frenlerin, ışıklandırma sistemlerinin, lastiklerin, emisyonların vb. bölümlerin doğru çalıştığına dairdir. Kontrollerin amacı, araçların trafiğe güvenli bir şekilde çıkabilmesini sağlamaktır. Bu işlemin detayları için Araç Muayenesinde Dikkat Edilen Ekipmanlar ve Ağır Hasar Nelerdir? sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

 

Araç muayene ücretleri, arabaların bölümlerine göre farklılık gösterebilir. Bu konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Egzoz Muayene Ücreti


Egzoz emisyon ölçümü, motor tipine ve aracın yaşı gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca aracın muayene öncesi bakımının yapılmamış olması veya egzoz sisteminin düzgün çalışmaması gibi durumlar da emisyon ölçüm sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle araç sahiplerinin muayene öncesi gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırmaları önerilir.

 

Egzoz muayenesi ücreti, 2023 yılında 117 TL olarak belirlendi. Egzoz emisyon ücreti ise 1 Ocak 2023 itibarıyla 180 TL olarak güncellenmiştir. Ayrıca egzoz muayeneleri ve kontrolleri aracın motor tipi ve yaşına göre farklılık gösterebilir. Araç sahipleri muayene öncesi gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırmalı, egzoz gazı emisyon denetimi gibi çevre koruma önlemlerine de dikkat etmelidir.


Otomobil Muayene Ücreti


Otomobil muayene ücreti 2023 yılında 1.130.44 TL olarak güncellenmiştir. Otomobil muayenesi TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. TÜVTÜRK sitesinden online olarak randevu oluşturup standart muayene işlemlerini geciktirmeden gerçekleştirebilirsiniz.


Motosiklet Muayene Ücreti


Motosiklet muayene ücreti diğer araç ücretleri gibi her yıl düzenlenir. Bu 2023 senesinin düzenlemeleri kapsamında yeni yılda motosiklet muayene ücretleri 575 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca standart muayenelerin aksine motosikletlerin egzoz muayenesine girme zorunluluğu olmadığını tekrar belirtmekte fayda var.


Kamyonet Muayene Ücreti


Kamyonet muayene ücreti bu sene de zamlanarak 1.130.44 TL olarak güncellenmiştir. Ayrıca bu güncellemeye römork, yarı römork ve arazi taşıtları da dâhildir. 2023 yılı itibarıyla bu araçlar güncel olarak bu fiyat üzerinden muayene edilecektir.


TÜVTÜRK Muayene Ücreti


Motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin, trafik ve yolcu güvenliği açısından uygunluğunun tespiti amacıyla gerçekleştirilen bir işlem olan araç muayenesi, ülkemizde 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereği zorunlu kılınmıştır. Bu kanun kapsamında, araç muayeneleri yalnızca tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilir.

 

TÜVTÜRK, araç muayenelerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için yetkili, deneyimli ve eğitimli personel istihdam etmektedir. Ayrıca TÜVTÜRK muayene istasyonları, modern teknolojiye sahip. Sürekli olarak kalite kontrol ve güncelleme çalışmaları yapılır. Bu sayede araç sahipleri ve sürücüler, araç muayenelerinin güvenilir, doğru ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirildiğinden emin olabilirler.

 

TÜVTÜRK muayene ücreti 2023 yılında yeniden değerleme oranında artış yapıldı. Yapılan artışla birlikte yeni yılda araç muayene ücreti; Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork için 1.130,40 TL olarak güncellendi. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için ödenecek tutar ise 1.528,10 TL’dir.


TÜVTÜRK’ten Nasıl Randevu Alınır?


TÜVTÜRK’ten araç muayene randevusunu ücretsiz olarak almak için birçok yöntem bulunmakta. Bunlardan biri, TÜVTÜRK’ün internet sitesine girerek araç plaka no, ruhsat seri/no ve işlem yapılacak şehir bilgilerini girmektir. Bu bilgileri girdikten sonra "Genel Muayene & Muayene Tekrarı" seçeneğini seçerek, muayene yapılacak tarihi ve saati seçebilirsiniz. Ardından, son sayfada araç muayene randevu özetini görüntüleyerek randevunuzu onaylayabilirsiniz.

 

Farklı bir yöntem için “TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt” sayfasını kullanabilirsiniz. e-Devlet üzerinden kimliğinizi doğrulayarak gerekli bilgileri ve seçimleri yaparak periyodik araç muayenesi için randevu alabilirsiniz. Bu yöntemde randevu tarihi ve saati seçildikten sonra onaylanır ve randevu belgesi ekrana gelir.

 

Ayrıca TüvTürk randevuları e-Devlet üzerinden de yapılabilir. e-Devlet üzerinden araç muayenesi randevusu oluşturmak için “TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt” sayfasına gidin ve e-Devlet’in sizden istediği bilgileri girerek kimliğinizi doğrulayın. Ekranızda açılan sayfada gerekli bilgileri ve seçimleri yaparak periyodik araç muayenesi için kolaylıkla randevu alabilirsiniz.


Muayene Gecikme Ücreti Nedir?


Araç muayenesini yaptırmayan sürücüler, çeşitli nedenlerden dolayı güncellenen yaptırım doğrultusunda 951 TL'ye kadar bir ceza ödemek zorundadırlar. Ancak araç sahipleri aracı 7 iş günü içerisinde muayeneye götürürlerse, ceza miktarı 713,25 TL'ye düşürülmektedir.

 

Ayrıca aracın muayene süresi geçtiği her ay için gecikme bedeli hesaplanmakta. Bu gecikme bedeli, muayene gecikme ücretinin %5'i kadar olup Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılmaktadır.

 

Bu yaptırımlar, sürücülerin araçlarının trafik güvenliği açısından uygunluğunu korumaları ve düzenli araç muayenesi yaptırmalarını sağlamak amacıyla uygulanmakta. Bu nedenle araç sahiplerinin muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları ve tarihlerini takip etmeleri önemlidir. Bu sayede araçların trafikte güvenli bir şekilde kullanılması sağlanacak ve yaptırım veya cezalardan kaçınılmış olacaktır.

 

Daha fazla bilgi için "Egzoz Muayene Ücreti" sayfamızı ziyaret edebilirsinz.

Paylaş

Öne Çıkanlar