MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0850 433 0850

Lütfen Bekleyiniz...

Türkiye’de 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı ile Alakalı Alınan Kararlar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayla ‘’31 Ağustos tarihinde okulların uzaktan eğitim ile açılacağını, 21 Eylül’de ise Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar verdik’’ dedi. 
Ziya Selçuk’un eğitim-öğretim yılının başlangıcı dışında değindi okullarda uygulanacak kurallarla alakalı başlıklar ise aşağıda yer almaktadır. 

*Kılavuz Dağıtılacak

1. Ders başlayana kadar maske hususundaki standartlarımız gereği uygulanacaktır. Hem öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz hem de velilerimiz için kılavuzlar hazırladık. Nasıl bir süreç işleneceğine dair açıklama yapacağız. 

*Maske Tedariği Sağlanacak

2. Maske tedariği bakanlık tarafından sağlanacaktır. 

*Tüm Okullar Kılavuza Uygun Şekilde Denetleniyor

3. Şu anda 2 bin kişilik denetmenlerimiz sahada ve tüm okulları hijyen kuralları kılavuzuna göre gözden geçiriyorlar.

*Özel Uyum Programı Yapılacak

4. Okulun ilk haftasında da özel bir uyum programı ortaya koyacağız. Öğretmenlerle ilgili bir çalışma olacak ama öğrenciler için açıklamalarımız devam edecek.

*Salgın Şartları Nedeniyle Personel Sayısı Artırılacak

5. Salgın şartları nedeniyle personel sayısında artışa gitmiş bulunuyoruz. Bütün ihtiyaç kalemleri de tek tek çıkarılmış, hangi il ve ilçe hangi okul içerisinde hangi ihtiyaç oluşmuştur bu takip ediliyor.

*Okullar İçin Destek Planları Yapıldı

6. Okullarımıza destek sağlamak için gerekli planlarımızı yaptık. İl Eğitim Müdürlerimizle toplantılarımız var. Tek tek ele alıp inceleyeceğiz ve destekler okullara ulaştırılacak. Bakanlık bürokratlarımız çeşitli illerde gruplar halinde risk analizine katılacaklar. Yani sahadayız.

*Sahalarda Olacağız

7. Bu çalışmalarla Bilim Kurulu’nu da bilgilendirmeyi ve ileriye ilişkin planları hazırlayacağız. Süreç boyunca okullarda ve sahalarda olacağız. Eğitim öğretim yılını şimdiden kutluyor ve yüz yüze eğitimin bir an önce başlamasını umuyorum.

Bilim Kurulundan Gelen Karar ise,

Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı “21 Eylül’den sonra yüz yüze eğitimin başlaması yönünde. Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken, aslında belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından ve derslerin, konuların seyreltilmesi yani aynı saat ve süre içerisinde değil de belirli konuların belirli noktalarının özellikle ve öncelikle işlenmesini kastediyoruz. Seyreltilme sonucunda oluşan açık uzaktan eğitimle, EBA’yla giderilecek’’ şeklinde oldu. 

Yapılan Açıklamalar Neticesinde Özel Okullar İçinde Tarih Verildi,

Özel okulların ne zaman açılacağına dairde açıklamada bulunan Bakan Selçuk: “İsteyen özel okullar 17 Ağustos tarihi itibariyle uzaktan eğitim araçlarıyla faaliyete başlayabilir’’ dedi. 


jale
İçerik Editörü

Benzer Yazılar