MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0850 433 0850

Lütfen Bekleyiniz...

Trafik Sigortası Ödemesine Dahil Olmayan Durumlar Nelerdir?

Trafik poliçelerinde de diğer poliçelerde olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan durumlar genel şartlar ile belirtilmiştir. Trafik sigortası genel şartları tüm sigorta şirketleri için aynıdır.

Trafik sigortası genel şartlarına göre kapsam dışında kalıp sigorta şirketleri tarafından herhangi bir tazminat talebinin ödenmediği durumları şöyle sıralayabiliriz:
-Sigortalı aracın kullanılmadığı zamanlar kapsam dışıdır.Yani; Bir zararın trafik sigortası tarafından karşılanması için aracın trafiğe çıkmış ve seyir halinde olması gerekir.
-Kazaya sebebiyet veren sigortalı aracın sahibinin ailesi (Kardeş,çocuk,eş) aynı araçta olsa dahi maddi ve manevi tazminat talepleri karşılanmaz.
-Kaza esnasında sigortalı araçta zarar gören kişilerin beraberinde bulunan bagaj vb. eşya dışında araçta taşınan malların uğrayacağı zararlardan dolayı ortaya çıkan talepler karşılanmaz.
-Araç sahibi ile aracı kullanan kişi arasındaki ilişkiden dolayı ortaya çıkan zararlar
-Yarış güzergahlarında yapılan antrenmanlar sonucu oluşan zararlar, sürat yarışlarına katılım ve aracın gösteride kullanılması sebebiyle oluşan zararlar
-Manevi tazminata ilişkin talepler
-Patlayıcı ve parlayıcı maddelerin taşınması (yedek akaryakıt hariç) sebebiyle meydana gelen zarara yönelik talepler
-Sigortalının kendisinin uğrayacağı zararlar,
-Aracı kullanan kişinin, aracı kullanırken uğrayacağı zararlar nedeniyle ileri sürülen talepler
-Çalınan veya gasp edilen araçların sebep oldukları ve karayolları trafik kanununa göre araç sahibinin sorumlu olmadığı zararlar, aracın çalındığını veya gasp edildiğini bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülebilecek talepler, çalan ve gasp eden kişilerin talepleri,
-Aracın gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla faaliyette bulunan teşebbüslere bırakılmasından sonra aracın sebep olduğu zararlara ilişkin ileri sürülen talepler,
-Motorlu bisikletlerin kullanılması esnasında ortaya çıkan hasarlar kapsam dışındadır.
jale
İçerik Editörü

Benzer Yazılar