MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0850 433 0850

Lütfen Bekleyiniz...

‘’Dünya Solaklar Günü’’ Tüm Solakların Günü Kutlu Olsun!

‘’Left Handers Day’’ yani ‘’Dünya Solaklar Günü’’ 13 Ağustos 1976 yılından beri her yıl kutlanan, Vücudunun en çok sol tarafını kullanan insanlara adanmış bir gündür.
Solak denilince aklımıza her ne kadar sol el ve ayaklarını kullanan insanlar gelse de sadece bundan ibaret olmadığını bilmemiz gerekiyor. Solak olan insanlar vücudunun sol tarafında bulunan kulak, göz gibi organlarını da daha iyi kullanabilmekte ve yönetebilmektedir. 
Uzmanlar, kişilerin solak ya da sağlak olmasını belirleyen bir faktörün bulunmadığını, solaklığın bir hastalık olmadığını belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun sadece %10’unu solaklar, oluşturuyor. Çoğunluk ise sağ tarafını kullanabilen insanlardan oluştuğu için hayatın sağ taraftan aktığını gözlemliyoruz. Bu da solaklar açısından olumsuzluk olarak teşkil ediliyor. 
Daha önceki yıllarda solaklık bir rahatsız gibi görülmüş ve sol elle yazan insanlara sağ ellerini kullanabilmeleri için baskı yapılmıştır. Günümüzde ise artık solak olmak normal olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Her ne kadar bazı açıklamalarda bir insanın solak olmasının sebebini de genetik faktörlere dayalı olduğunu duysak da Tıp dünyası bununla alakalı kesin bir sonuç vermiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi solaklık bir rahatsızlık değildir. 

Solaklar Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

1. Ünlü solaklar arasında, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albert Einstein, Bill Gates, Oprah, Obama, Pele, Charlie Chaplin ve Jim Hendrix bulunmaktadır. 
2. Solaklar dünya nüfusunun sadece %10’luk bölümünü oluşturuyor. 
3. Solakların, sporda daha avantajlı olduğuna dair bir düşünce var. Bkz; İspanyol tenisçi Rafael Nadal. 
4. Her ne kadar eskiden bir sorun gibi görünse de solak insanlar günümüzde daha ayrıcalıklı bulunuyor. 
5. Yapılan araştırmalara göre, bilişsel becerilerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. 
 

jale
İçerik Editörü

Benzer Yazılar