MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0850 433 0850

Lütfen Bekleyiniz...

‘’17 Ağustos 1999 Depremi’’ Acısı İlk Günkü Gibi…

Depremi yaşayan, o âna tanık olan kimsenin hafızasından silinmeyecektir bu tarih. Türkiye’ de meydana gelen en büyük ikinci yer sarsıntısı, Ağustos 1999 depremidir. Merkezi Gölcük olan depremde, Marmara Bölgesinin tümünde, Ankara’dan İzmir’e kadarda farklı bölgelerdeki illerde de hissedildi. 

17 Ağustos depremi, büyüklüğü, hissedildiği alanın genişliği, yarattığı can ve mal kaybı gibi faktörlerden dolayı son yüzyılın en büyük felaketlerindendir. Deprem büyüklüğü hakkında farklı kuruluşlar tarafından değişik değerlendirilmeler yapılmış olsa da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından 7.8 olduğu açıklanmıştır. 

Resmi rakamlara göre 99 depreminde 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi yaralandı ve 5 bin 840 kişi ise kayboldu. Aynı açıklamalarla beraber, toplamda 365.000 bin yapının hasar gördüğü bunlardan, 112.735’inin yıkık-ağır hasarlı olduğu, 124.131’inin orta hasarlı, 128.042’sinin ise az hasarlı olduğu bilgisi paylaşıldı. 

Deprem sonrasında 52 ülke tarafından Türkiye’ye yardım gönderilmiştir. 

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın yaptığı araştırmalara göre, depremin bu kadar yıkıcı olmasının 3 ana sebebi bulunmaktadır. Bunlar,

1. Aktif Fay Zonu; Yapılanmaya başlamadan önce, aktif fay hattının önceden belirlenmemesi yine bu bölgede nüfus yoğunluğunun fazla olması ve yapılanmalarının yoğunluğu. 

2. Sulu Alüvyon Zemin; Kil, kum ve çakıl gibi malzemelerden alüvyon zemin oluşturulmuş olması. 

3. Yapım Hataları; Zemin şartlarına uyulmaması, yanlış temel yapılması ve kötü malzeme kullanılması. 

17 Ağustos 1999 depreminden sonra devlet bazı kararlar almış ve uygulamıştır bunlar, 

1. Özel İletişim Vergisi gibi birçok vergi getirildi. 

2. 20 bilim insanı ve araştırmacıyla beraber Ulusal Deprem Konseyi kuruldu. 

3. Birçok noktaya konteynırlar yerleştirildi ve toplanma alanları belirlendi. 

4. DASK zorunlu hale getirildi. (dask ile alakalı bloğa link vereceğim)

5. Arama-kurtarma ekipleri geliştirildi ve sayısı arttırıldı. 

6. İmar yasalarında değişiklikler yapıldı.

Hepimizin aklına gelince boğazını düğümleyen 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı anıyor yakınlarına sabırlar diliyoruz.


jale
İçerik Editörü

Benzer Yazılar