Kaskonu 80 TL indirimle almak için indirim kodunu kullanmayı unutma!
PE7X9S3B
KOPYALA
Kapat
80 TL İNDİRİM
KUPON
Kullanım süresi sona ermeden kuponu kullan!PE7X9S3B
KOPYALA
Kapat
Müşteri Hizmetleri0850 433 08 50
Müşteri Hizmetleri0850 433 08 50

Deprem Sigortası 

Zorunlu Deprem Sigortası

Deprem Sigortası, deprem ve depremin neden olabileceği maddi zararları teminat altına alan bir sigorta çeşididir. Sigorta böylelikle sadece deprem zararlarını değil, depremden dolayı oluşabilecek yangın, tsunami, yer kayması gibi riskleri güvence altına alır. Deprem sigortasında tazminat ödemesi için konutun tamamının zarar görmesine gerek yoktur, kısmi zararlarda deprem sigortası kapsamına girmektedir. Böylelikle yaşanılabilecek olumsuzluklar karşısında hayat daha hızlı şekilde normale dönecektir. 
Ülkemiz bulunduğu coğrafik konum itibariyle, deprem bölgesinde yer aldığı için Doğal Afet Sigortalar Kurulu (DASK) tarafından deprem sigortası zorunlu tutulmuştur. 
Deprem Sigortası ülkemizde sigorta şirketleri, brokerler, acenteler ve bankalar tarafından oluşturulan dağıtım kanalları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca uygulanan düşük prim ödemeleri sayesinde herkes tarafından yaptırılabilmesi ve deprem karşısında güvence altında olabilmesi sağlanmıştır. Sigorta, fiyatları hangi dağıtım kanalından alınmış olursa olsun değişiklik göstermez. Bu nedenle dijipol.com üzerinden deprem sigortası tekliflerinizi alabilir ve nerede olursanız olun anında poliçenizi oluşturabilirsiniz. 
Deprem sigortası fiyatları konutun bulunduğu bölgeye ve bazı bilgilere göre değişiklik gösterebilmektedir. 

 

DASK Neleri Teminat Altına Alır?

1. Temeller
2. Ana duvarlar 
3. Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar 
4. Bahçe duvarları 
5. İstinat Duvarları 
6. Tavan ve tabanlar 
7. Merdivenler 
8. Asansörler 
9. Sahanlıklar
10. Koridorlar 
11. Çatılar 
12. Bacalar 

 

Deprem Sigortası Ne Kadardır?

Deprem sigortası fiyatı; sigortanın yaptırılacağı konutun nerede olduğuna, yaşına göre değişiklik göstermektedir. Deprem sigortası ne kadardır ya da fiyatı neye göre belirlenir gibi sorular için aşağıdaki bilgilerin cevapları gereklidir.
1. Binanın Yapı Tarzı: betonarme ve diğer yapılar olarak iki farklı başlık altında incelenir. 
2. Binan Yaşı: Sigortalanacak konutun yapılış tarihi önemli faktörler arasındadır. 
3. Konut m²’si: Her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından m² birim fiyatları belirlenmekte ve bu fiyatlar üzerinden birim maliyetleri hesaplanmaktadır. 
4. Binanın bulunduğu il ve ilçe: Ülkemizde deprem risk oranına göre; 1’den 7’ye kadar deprem risk bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgelere göre de fiyatlar farklıdır. Riskin en yüksek olduğu 1.bölge illerine örnek olarak; İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Bingöl ve Muş’u verebiliriz. Riskin en düşük olduğu 7.bölge illerine örnek olarak ise; Mersin, Konya, Aksaray Nevşehir, Şanlıurfa, Mardin illerimizi söylemek mümkündür. 

 

Deprem Sigortası Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi deprem sigortası; deprem ve depremin oluşturabileceği infilak, yangın, tsunami ve yer kayması gibi olaylara karşı maddi açıdan güvence sağlayan bir sigortadır. Sigorta bir yıllık olarak yapılmakta ve her sene yenilenmesi gerekmektedir. 
Deprem sigortasının asıl amacı; yaşanılabilecek büyük bir depremden sonra ülkemizin maddi kaybını azaltmak, kişilerin zararlarını ve hasarlarını minimize etmek, insanlarda sigorta bilincini geliştirmektir. 
Sigortayı yaptırmayan kişiler; doğalgaz, su, elektrik gibi abonelik işlemlerini ve tapu işlemlerini gerçekleştirememektedir. 

 

Deprem Sigortası Zorunlu mu?

Ülkemizde gerçekleşen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında, devlet tarafından deprem riskine karşı birçok yeni düzenlenme yapılmıştır. Yapılan en büyük düzenlemelerden biriside deprem sigortasının zorunlu hale getirilmesidir. Deprem sigortası zorunlu mu sorunun yanıtı ise; tüm konutları deprem riskine karşı teminat altına alarak, sağlıklı ve sağlam bir yapılaşmaya teşvik etmek, depremden sonra oluşacak zararları minimuma indirmek için zorunlu tutulmaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere deprem sigortası kişilerin tercihlerine göre yaptırabileceği değil devlet tarafından yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaptırılmaması durumunda bir para cezası bulunmuyor olsa da devlet dairesinde gerçekleştirilebilecek çoğu işlem yaptırılamamaktadır.  Deprem sigortası yaptırılmadığı takdirde hangi işlemlerin yapılamadığının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

 

Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi deprem sigortası deprem ile alakalı risklere karşı kişileri maddi güvenceye almaktadır. DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) tarafından teminat altına alınabilecek 17,6 milyon konuttan 10,2 milyonun sigortası vardır ve sigortalılık oranı %58’dir. Bu oran deprem bölgesinde olan ülkemizde maalesef oldukça düşüktür. Bu durumda olabilecek bir depremde kişilerin maddi hasarlarının ne kadar yüksek olabileceği açıkça görülmektedir. Deprem sigortası poliçesine sahip olmayan kişiler devlet destekli poliçenin tazminat ödemelerinden faydalanamamaktadır. Deprem tazminatı dışında aşağıdaki işlemlerinde hiçbirisini yaptıramamaktadır. 

1. Deprem sigortasına sahip olmayanlar konut yapma yardımı, konut kredisi ve deprem sonrası devletin sunduğu yardımlardan faydalanamamaktadır. Sigortasını yaptırmayan kişiler tüm bu ödemeleri kendileri tarafından yapılması gerekmektedir. 
2. Sigortasını yaptırmamış olanlar evlerine su, doğalgaz, elektrik bağlatamaz ve abonmanlık işlemlerini gerçekleştiremez. Tüm bu işlemler için yetkili kurumlara başvurduğunda kişilerden DASK poliçesi istenmektedir. 
3. Evi, konutu korumayı hedefleyen bir sigorta türü daha olan konut sigortası da deprem sigortası olmadan yapılamamaktadır. Konut sigortası sayesinde yangın, sel-su baskını ve deprem gibi olumsuzluklar teminat altına alınmaktadır. 

 

Deprem Sigortası Nerede Yapılır?

Deprem sigortası ülkemizde yaygınlaştırılmak amacıyla her sigorta şirketinde, sigorta brokerlerinde, sigorta şirketlerine bağlı olan acentelerde ve bankalarda yaptırılabilmektedir. Sigorta devlet destekli olduğu için nerede yapılmış olursa olsun fiyatında bir değişiklik bulunmamaktadır. Her dağıtım kanalında konut özelinde çıkacak olan fiyat teklifi aynı olacaktır. 
Kolayca deprem sigortası teklifi alabilmek için dijipol.com üzerinden konutunuza özel oluşturulacak fiyat teklifini alabilir ve sigortanızı anında poliçeleştirebilirsiniz. 

Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.