MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0850 433 0850

Lütfen Bekleyiniz...

Zorunlu Deprem Sigortası ‘’DASK’’

Zorunlu Deprem Sigortası ‘’DASK’’

Herkesin merak ettiği ‘’DASK Nedir?’’ sorusuna cevap vererek yazımıza başlayalım,

DASK’ ın açılımı ‘’Doğal Afetler Sigorta Kurumu’’ dur. Doğal Afetler Sigorta Kurumu, deprem ile alakalı sigorta süreçlerini yöneten kurumdur.

Halk arasında ismi DASK olarak bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, Afet Sigortaları Kanunu’na göre zorunlu olan ve evinizi deprem riskine karşı güvence altına alan bir sigorta çeşididir.

Ülkemizde en sık rastlanan doğal afetlerden biri olması ve deprem bölgesinde yer almamız neticesinde Doğal Afetler Sigorta Kurumu’nun zorunlu tuttuğu Zorunlu Deprem Sigortası’nın amacı deprem esnasında oluşabilecek ya da deprem sonrasında yaşanabilecek yangın, infilak, tsunami ve yer kayması gibi durumların oluşturacağı maddi hasarları güvence altına almaktadır. DASK poliçesinde, bulunduğunuz konut tamamen ya da kısmi zarar görmüş olsa da teminat altında olur.

DASK’ da aşağıda yer alan bina bölümleri, ayrı ayrı ya da beraber teminat kapsamındadır,

  TemellerAna duvarlar Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar Bahçe duvarları İstinat Duvarları Tavan ve tabanlar Merdivenler Asansörler SahanlıklarKoridorlar Çatılar Bacalar Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri

DASK ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler,

  DASK yenileme işlemi yıllık olarak yapılmaktadır. Tüm konutlara ait maddi zararları, güvence altına alır. Yaşanabilecek maddi zararları en aza indirir. Ülkemizin depremden dolayı oluşabilecek giderlerini azaltır. Vatandaşlarımızda sigorta bilincini geliştirir. DASK yaptırmadan elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik işlemlerini gerçekleştirilemez.Konut alım-satım ve ipotek gibi işlemler için yaptırılmış olması gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi DASK zorunlu bir sigorta türüdür. Fakat bazı yapılar, DASK’ dan muaftır bunlar,

  Köy yerleşimlerindeki konutlar,Kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapılar,Tamamı ticari amaçlarla yapılan yapılarİnşaatı henüz bitmemiş yapılar,Tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların üzerine inşa edilmiş yapılar, Mesken olarak kullanıma uygun olmayan yapılardır.

DASK poliçesinde gerekli olan belge ve bilgiler nelerdir?

Sigortalı;

 1. Adı Soyadı:
 2. Adresi:
 3. Telefonu:
 4.  Cep Telefonu:
 5. T.C. Kimlik Numarası:
 6. Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişiler için):

Sigortalanacak Binanın;

 1. Açık Adresi:
 2. Tapu Bilgileri: 
 3. İnşa Yılı:
 4. Yapı Tarzı:
 5. Toplam Kat Sayısı: 
 6. Hasar Durumu:
 7. Meskenin (Dairenin) Brüt Yüzölçümü(m2):
 8.  Kullanım Şeklijale
İçerik Editörü